گیم پلی بازی Assassin’s Creed Valhalla Dawn of Ragnarok منتشر شد
گیم پلی Assassin’s Creed Valhalla Dawn of Ragnarok منتشر شد

در تریلر جدید بازی Assassin’s Creed Valhalla Dawn of Ragnarok رسما تیر خلاص به سبک قدیمی سری زده شده و اینبار شما را به در نقش خود شخص اودین (Odin) قرار می‌دهد! کسی که برای نجات پسرش بالدر (Balder)، در یک سفر و ماجراجویی تازه قدم گذاشته است.

فرنچایز Assassin’s Creed بدون شک یکی از محبوب‌ترین‌هایی است که با سبک خاص خود، توانست در میان کاربران محبوب شود. در بازی شما در نقش یکی از اعضای فرقه‌ای ناشناخته و بسیار خاص، به نام قاتلان یا همان Assassins هستید؛ افرادی که برای جلوگیری از نابودی جهان و به قدرت رسیدن تمپلارها (Templars) فعالیت می‌کنند. با این حال، نحوه مبارزه آن‌ها و سلاح مخفی که دارند، سال‌هاست که به شدت میان کاربران محبوب شده و طرفداران بسیاری را پیدا کرده است.

حالت مخفیانه و تعقیب و گریزهای عناوین این سری، رسما حکم رگ و ریشه آن را دارند. بازیکن باید سعی کند در نقش شخصیت‌های مختلفی که هرکدام مربوط به یک دوره از تاریخ اساسین‌ها هستند، رازهای مهمی را درباره آن‌ها پیدا کرده و همچنین سعی کند تا با به پایان رساندن روایتی از قدیم، جزئیاتی از زمان حال را به دست آورد. این روند مدت‌هاست که در سری ادامه دارد، اما متاسفانه یا خوشبختانه، از سال ۲۰۱۷ سبک بازی کمی تغییر کرد و به سمت اکشن RPG کشیده شد.

بازی Assassin’s Creed Origins تحولی بود که بعد از Syndicate، همه چیز را عوض کرد. اولین تغییری که در این عنوان به چشم می‌خورد، قاعدتا سبک گیم پلی است، اما اگر کلا مکانیزم این بخش و تفاوت‌های آن را کنار بگذاریم، موضوع داستان به میان خواهد آمد. در واقع بازی‌های مختلف سری تا عنوان Syndicate سعی داشتند تا کم کم زمان را به جلو ببرند و به حال نزدیک شوند، اما ناگهان Origins همه چیز را عوض کرد و زمان را حتی به قبل‌تر برد! در بازی AC Odyssey هم یکبار دیگر همین روند تکرار شد، اما در Valhalla، ظاهرا قرار است تا به اوج خود برسد.

در جدیدترین بسته الحاقی بازی Assassin’s Creed Valhalla Dawn of Ragnarok که تریلر آن در بالا مشاهده می‌شود، سازندگان رسما بازیکن را وارد قلمرو خدایان کرده و اینبار، اودین را به عنوان شخصیت اصلی معرفی می‌کنند!

در داستان بازی، ما اودین را به عنوان یک کاراکتر دیده بودیم و حتی در بخش‌های بسیاری با او درگیر شده و حتی از دستش فرار کردیم! با این حال، در بسته الحاقی Dawn of Ragnarok، ایوور یک رویای تازه را دیده که پر از آتش بوده و خبر از پایان دنیای نورس می‌دهد. رویداد رگناروک، در واقع به معنی همان آخرالزمان در جهان اساطیری نورس است و طی آن، خدایان همه نابود می‌شوند. با این حال، درست پیش از رخ دادن این اتفاق، اودین قصد دارد تا پسرش بالدر را از دست سرتر (Surtr) نجات دهد؛ غول آتشینی که دلیل اصلی رویداد رگناروک و پایان دنیا است.

در بسته الحاقی جدید شما در نقش اودین خواهید بود و قاعدتا به عنوان یک خدا، قابلیت‌های بسیار زیاد و متفاوتی را خواهید داشت! تا حدی که حتی می‌توانید به خود پرنده تبدیل شده و به صورت صد درصد اساسین‌طور، دشمنان را بکشید! به هر حال داستان بازی رو به سمتی رفته که انگار اودین کاملا با تیغه معروف Hidden Blade آشنایی دارد، اما فراتر از آن، شما می‌توانید از قدرت یخ و آتش، از سرزمین‌های یوتنهایم (Jotunheim) و موسفلهایم (Muspleheim) برای خود استفاده کنید.

با قدرت یوتنهایم، شما توان یک فراست جاینت (Frost Giant) را به دست آورده و می‌توانید چندین غول دیگر را احضار کنید. همچنین با فعال کردن این ویژگی، هرجا که تیر بزنید، به همان مکان تلپورت خواهید شد! این در حالی است که ویژگی‌های مربوط به موسفلهایم، اکثرا برای بهره‌گیری از قدرت آتش بوده و باعث می‌شود تا در میان اکثر دشمنان، یکی از خود آن‌ها به نظر برسید. این قدرت‌ها با لوت کردن دشمنان به دست می‌آیند، و جالب‌تر از همه آن‌ها استفاده از اسکیل Rebirth برای دوباره زنده کردن دشمنان استفاده کنید؛ با این تفاوت که اینبار، آن‌ها در جبهه شما خواهند جنگید!

با این وجود، اگر قرار باشد همه این قابلیت‌ها را درجا داشته باشید، قاعدتا همه دشمنان را همان اول بازی سلاخی خواهید کرد. به همین دلیل نیز کاربرد همه آن‌ها، محدودیت‌هایی را به همراه خواهد داشت. بدین ترتیب، شما فقط یکی از این سه ویژگی را می‌توانید از روی جنازه دشمنانی که آن را دارند لوت کنید، و سپس از آن در ماموریت بعدی خود استفاده کنید. برای مثال، اگر پیش از ورود به یک منطقه از قابلیت Rebirth استفاده کنید، می‌توانید همراه با خود یک ارتش بزرگ به راه انداخته و سپس کاملا تهاجمی منطقه را تصاحب کنید. اما استفاده از قابلیت‌های تبدیل شدن به پرنده و یوتنهایم، یک حالت نیمه تهاجمی خواهد داشت که باعث می‌شود تا بی سر و صدا به اطراف تلپورت کنید. با این وجود، استفاده از قابلیت موسفلهایم عملا شما را به یکی شبیه به دشمنان تبدیل کرده و کاملا سبک را به مخفی‌کاری تبدیل خواهد کرد.

با این حساب، بسته الحاقی جدید بازی Assassin’s Creed Valhalla Dawn of Ragnarok عملا باعث می‌شود تا شما بتوانید در قالب یکی از خدایان نورس، سبک مورد علاقه خود را انتخاب کرده و طبق آن مراحل مختلف را به پیش ببرید. اما جدای از این موارد، توانایی شلیک تیرهای برقی، فعال کردن خشم Berserker و همچنین انجام دادن حرکات متفاوت در مبارزات، از ویژگی‌های دیگر خدای خدایان، اودین خواهد بود. جالب است بدانید که برخی از این ویژگی‌ها، برای ایوور هم در دسترس قرار خواهند گرفت!