راهنمای خرید لپ تاپ

خرید لپ تاپ

با فراگیر شدن دور کاری ها و نیاز به کار با کامپیوتر و نبودن فضای کافی در خانه، خرید لپ تاپ به امری ضروری و رایج تبدیل شده است. مزیت لپ تاپ نسبت به سیستم کامپیوتری قابلیت جابجایی و ابعاد کوچک تر لپتاپ است. برای کار با لپ تاپ نیاز به میز و صندلی خاصی نیست و در همه جا حتی روی مبل و تخت خواب هم قابل استفاده است. مزایای سیستم نسبت به لپ تاپ در قیمت تمام شده نسبت به قدرت سیستم است. برای خرید لپ تاپ باید با توجه به نیاز خود و هدف استفاده از آن به نکات مهمی توجه کنید.
لپ تاپ، لب تاپ، لپ تاب، لب تاب یا نوت بوک؟

تلفظ درست Laptop ، لپ تاپ است اما اشتباه متداولی وجود دارد که به آن لب تاب، لپ تاب، لب تاپ هم گفته می‌‌شود.

البته لپتاپ با نوت بوک تفاوت جزئی دارد. نوت بوک وسیله ای است که وزن کمتری دارد و کوچک تر طراحی می شود. از نظر سخت افزاری هم نوت بوک ها ضعیف تر هستند و غالبا درایو نوری ندارند و بیشتر برای کار های روزمره طراحی شده‌اند. البته در حال حاضر طراحی این دو به قدری شبیه هم شده است که تفاوت آنچنانی با هم ندارند و می توان گفت لپ تاپ همان نوت بوک است و در بازار این کلمات به جای هم استفاده می شوند و مشکل خاصی هم وجود ندارد.
خرید لپ تاپ ارزان یا گران؟

برای خرید لپ تاپ سه گزینه پیش روی شماست و باید هدفتان از خرید را بسنجید به عنوان مثال اگر برای دیدن فیلم و نگه داشتن عکس و وبگردی به لپتاپ نیاز دارید، لپ تاپ های ارزان یا اصطلاحا لپ تاپ دانشجویی کار شما را راه میاندازد و نیاز نیست بیشتر از این هزینه کنید (لپ تاپ اقتصادی). اگر به دنبال خرید لپتاپ اقتصادی و ارزان هستید، خرید لپ تاپ های استوک و دسته دوم با قابلیت های بیشتر نسبت به لپ تاپ های دانشجویی هم میتواند گزینه ی مناسبی برای خرید، هنگامی که بودجه کافی ندارید، باشد.

برای برای کسانی که تولید محتوا انجام می دهند و یا فیلم های با کیفیت بالا می‌بینند و در طول روزخیلی از لپ تاپ استفاده می‌کنند و کارهای سنگین پردازشی با آن نمی کنند، لپ تاپ های میان رده یا مولتی مدیا مناسب هستند.

دسته سوم برای کسانی است که خیلی از لپ تاپ استفاده می‌کنند و سرعت برای آنها مهم است مثل کسانی که در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ به صورن حرفه ای فعالیت می کنند این لپ تاپ ها قیمت بالاتر، CPU قوی تر و رم بالای ۱۶ گیگ و … دارند.

لپ تاپ گیمینگ هم وجود دارد که مختص گیمرها و کسانی است که عاشق بازی هستند و به راحتی برای آن هزینه می کنند. برای خرید لپ تاپ گیمینگ استانداردها بالاتر می‌رود و لپ تاپ گران به شمار می‌آید. در این محصولات علاوه بر قدرت بالای پردازشی طراحی خاص بدنه هم مورد توجه قرار گرفته است.
اتنخاب بهترین لپ تاپ

حال که نیاز خود را سنجیدید برای خرید بهترین لپ تاپ باید به نکاتی توجه کنید.

صفحه نمایش: اولین نکته برای خرید لپ تاپ صفحه نمایش و اندازه آن است. اگر می خواهید با لپ تاپتان خیلی کار کنید لپ تاپ با صفحه نمایش ۱۵.۵، ۱۶ اینچ برای شما مناسب است تا چشمانتان خسته نشود. اگر همیشه می خواهید لپ تاپتان را با خود حمل کنید و نمی خواهید سنگین باشد، نوت بوک و لپتاپ های ۱۳ و ۱۴ اینچی مناسب شماست. لپ تاپ های با نمایشگر بزرگ مثل ۲۰ اینچی هم هست که خیلی متداول نیستند و بالطبع سنگین تر هستند. توجه به ضخامت آن هم برای سنجیدن سبک یا سنگین بودن نکته حائز اهمیتی است. کیفیت صفحه نمایش هم از دیگر فاکتورهای مهم در هنگام خرید خواهد بود.

قدرت پردازنده (CPU): نوع سی پی یو از نکات مهم دیگر است. در حال حاضر محصولات دو شرکت اینتل (intel) و ای ام دی (AMD) بر روی لپ تاپ ها اعلب مورد استفاده قرار میگیرند. اینتل رایج تر از ای ام دی است و در آن پردازنده core i7 نسبت به core i5 و core i5 نسبت به core i3 قوی تر است. اعدادی که در کنار نام این پردازنده ها آمده است بیانگر توان نسبی این پردازنده ها در پردازش هستند. هرچه سرعت بیشتر اهمیت داشته باشد قیمت لپ تاپ هم بیشتر می شود. البته نسل سی پی یو و قدرت پردازش گاهی از اسم تجاری مدل تاثیر گذار تر است.

باتری: میزان شارژشدن و شارژ نگه داشتن در لپ تاپ برای کسانی که خیلی از لپ تاپ در مکان غیر ثابت استفاده می کنند و ممکن است همیشه به پریز برق دسترسی نداشته باشند و در هنگام کار کردن وجود سیم شارژر را نمیتوانند تحمل کنند، اهمیت بالاتری دارد.

رم: حداقل رم مورد استفاده در لپ تاپ ها برای انجام کارهای معمولی ۸ گیگ به بالا است.

کارت گرافیک: بیشتر به صورت آن برد(onboard) است ولی برای بعضی لپ تاپ ها کارت گرافیک حرفه ای وجود دارد. کارت گرافیک در انتخاب لپ تاپ گیمینگ و حرفه ای از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

هارد: لپ تاپ های قدیمی فقط یک هارد داشتند. در لپ تاپ های میان رده علاوه بر هارد، ssd هم وجود دارد و در لپ تاپ های قوی تر علاوه بر هارد و ssd، سرعت و ظرفیت بالاتر هم فاکتور مهمی هست که بر روی سرعت تاثیر میگذارد.

ماردبرد: مقایسه مادربردها در خرید لپ تاپ خیلی متداول نیست چون افراد کمی بعد از خرید به دنبال ارتقا لپتاپ هستند.
در آخر

برای خرید لپ تاپ اول باید نیاز خود و بودجه تان را مشخص کنید و بر اساس آن لپتاپ مورد نظرتان را بخرید. بهترین لپ تاپ برای هر فردی با توجه به نیاز و بودجه متفاوت خواهد بود و نمی توان مدل یا برند خاصی رو به صورت مطلق به عنوان بهترین لپتاپ بازار برای خرید معرفی کرد.